AJURWEDA POLARITY



AJURWEDA

Jest to wiedza uniwersalna, ponadczasowa i będąc częścią nauk wedyjskich podkreśla JEDNOŚĆ wszystkich form życia i dobro całego świata. Uważana jest za najstarszy system medyczny (diagnostyczno - terapeutyczny) praktykowany na kontynencie indyjskim od ponad 5000 lat. Dlatego często nazywana jest "matką medycyny" i traktuje człowieka kompleksowo jako: ciało, umysł i duszę. 
Słowo „ajur” znaczy w sanskrycie – życie, zaś słowo „veda” oznacza wiedzę. Według tradycji ajurwedycznych istnieją trzy bieguny: dodatni, ujemny i neutralny, a wszystkie choroby wynikają z zaburzonego systemu energetycznego określanego w trzech kategoriach- zasadach fizjologicznego działania nazywanymi doscha.
I tak za bicie serca, przepływ krwi, stymulacje mózgu i czynność nerwów odpowiada energia kinetyczna zwana „Vata( powietrze, eter). Energia potencjalna „Kapha" (wiatr, ziemia) jest tą, która odpowiada nawilżeniu tkanek i za siłę fizyczną. Czynnikiem pośrednim miedzy dwoma energiami jest tzw „Pitta”(ogień woda), która zawiaduje procesami metabolicznymi począwszy od pracy komórek do procesów trawiennych włącznie.
Podobnie jak w medycynie chińskiej, tak samo w ajurwedzie zwraca się bardzo istotną rolę na to co jemy, gdyż ma to olbrzymi wpływ nie tylko na nasze ciało fizyczne, ale również na psychikę i rozwój duchowy.
Jeden ze starożytnych mędrców Uddalaka powiedział że pożywienie, które zjadamy dzieli się na trzy części, to co wydalamy, to co staje się ciałem i to co staje się umysłem. Istnieje tu ścisły związek między pożywieniem a umysłem odwołujących się do idei "gun", pierwotnych sił Natury- Prakriti.
W Siłach Natury (Prakriti)  i jej prawidłowym działaniu uczestniczą trzy składowe siły: 
siła tworząca (sattwa), siła podtrzymująca (rajas) i siła niszcząca (tamas). Ponieważ te siły zawarte są też w naszym pożywieniu mającym wpływ na stan naszego umysłu mówi się o określonych produktach sattwicznych, rajasowych, tamasowych i stanie umysłu sattwicznym, rajasowym, tamasowym. 
I tak np. produkty siły tworzącej (sattwa) to : świeże mleko, ziarno sezamowe, brązowy ryż, ziarno, klarowane masło (ghee), fasola mung, woda, migdały, oliwa. Umysł sattwiczny jest jasny i zrównoważony, możemy odczuwać szczęście i jesteśmy w stanie osiągnąć stan samorealizacji. Osobę o umyśle sattwicznym cechuje: mądrość, dobroć, współczucie, uczciwość i dbałość o dobro wszystkich istot.
W medycynie tej uwzględnia się też pozycje ciała pochodzące z systemu jogi, a analiza stanu zdrowia obejmuje interpretacje zarówno pulsu , wyglądu skóry, paznokci, języka czy też zębów, warg a nawet ton i brzmienie głosu. Te ważne czynniki wykorzystuje również medycyna chińska opierając się na regule tzw 5 elementów.
W trakcie wizyty poza zabiegami podpowiadam jakie produkty żywieniowe mogą wzmacniać  dane zaburzenie (a więc czego unikać) , a co wprowadzić do codziennej diety.

POLARITY
 

Ciało człowieka jest polarne. Górna część  stanowi biegun dodatni, dolna - biegun ujemny, przepona jest obszarem neutralnym. Energia w ciele człowieka porusza się zgodnie z prawami pulsacji i biegunowości, tworząc wzorzec bezprzewodowej anatomii człowieka. Ta terapia oparta jest właśnie na zasadzie biegunowości tj. biegunów dodatnich, ujemnych i neutralnych. Polaryzacja tych punktów pomaga przy przywróceniu równowagi emocjonalnej i mentalnej i obejmuje zarówno zabiegi manualne i ćwiczenia fizyczne i energetyczne. Podobnie jak refleksologia i bioenergoterapia ma za zadanie uwolnienia zblokowanej energii i powrót do zdrowia.
Są to terapie szczególnie polecane osobom wykonującym stresującą, odpowiedzialną pracę.
Pomagają: wyciszyć niespokojny umysł, rozluźnić napięcia mięśniowe, zrelaksować się, zregenerować siły.
To też jedna z metod skuteczna w przypadku: nerwic i zaburzeń emocjonalnych, nadpobudliwości i trudności z koncentracją uwagi u dzieci i dorosłych, zaburzeń hormonalnych, chronicznych bóli i nerwobóli, skłonności do przeziębień i chorób infekcyjnych.