MEDYCYNA CHIŃSKA i REFLEKSOTERAPIA

MEDYCYNA CHIŃSKA


Chińczycy rozróżniają cztery główne stany energetyczne człowieka oparte na wzajemnym oddziaływaniu dwóch elementów Ying i Yang, które są traktowane jako dwie formy energii Qi. To przeciwstawne energie- męska i żeńska istniejące we wzajemnym powiązaniu, zmieniają się i zachodzą na siebie. Harmonijna wymiana i współdziałanie pomiędzy Yin i Yang stanowi fundament pozwalający na prawidłowe funkcjonowanie człowieka, a także pomaga określić choroby fizjologiczne i psychiczne.

Teoria przepływu energii zwana jest również teorią pięciu przemian i sześciu energii. Teoria ta bada efekty jakie na ludzkie ciało mają czynniki astrologiczne, zmiany klimatyczne, pory roku. Qi odnosi się do 6 czynników klimatycznych: wiatru, zimna, ciepła, wilgotności, suszy i ognia. Teoria przemian i energii związana jest m. inn  ze zmianami zachodzącymi  pomiędzy elementami klimatu, a istotami żywymi i zmianami fizjologicznymi ciała. 
Każdy z 5 żywiołów ma liczne odniesienia do świata; związany jest z określoną porą roku, organem ciała, smakiem, kolorem, zapachem, emocją, itd. 
Jest to kompleksowa teoria oparta na przekonaniu że życie jest procesem nieustannej przemiany. W tym nigdy nie kończącym się cyklu przemian każda faza odgrywa swoją rolę utrzymując równowagę w Naturze, stąd jej ogromna rola w tym nurcie filozoficznym. 
Tradycyjna Medycyna Chińska aplikuje swoją wiedzę do czterokierunkowej diagnozy i 4 głównych zasad: Yin/Yang, zespół zewnętrzny/wewnętrzny, ciepły/zimny, pełny/pusty (nadmiar/brak). Te cztery przeciwieństwa charakteryzuje i determinuje Qi w ciele człowieka.

Prawo energii pasywnej i aktywnej dotyczy nie tylko zjawisk przyrodniczych, ale także narządów i tkanek człowieka, a także kanałów energetycznych zwanych meridianami. Odblokowanie ich jest bardzo istotne, aby mogła swobodnie przepływać energia i ma duże znaczenie w profilaktyce, zanim choroba „rozwijająca” się w ciałach subtelnych człowieka stanie się widoczna w ciele fizycznym.
 Medycyna chińska stosuje wiele metod terapeutycznych, z których dwie najważniejsze to akupunktura (igłoterapia)  i jej pochodna akupresura oraz tzw zabiegi moksą.  Pierwsza polega na nakłuwaniu, pocieraniu przy pomocy igieł różnej wielkości, które wkłuwa się w określone miejsca na ciele. Druga metoda, to pochodna akupunktury i polega na uciskaniu palcami lub dłońmi pewnych punktów  zlokalizowanych na całym ciele. Trzecia metoda- zabiegi moksą - polega na rozgrzewania określonych miejsc na ciele przy pomocy łodygi lub stożkiem z liści piołunu chińskiego. Istotną metodą leczniczą jest też odżywianie i ziołolecznictwo. Wszystkie te techniki działają na Meridiany i organy wewnętrzne, wzmacniają siłę witalną, cyrkulację krwi, wpływają regulująco na system odpornościowy.

 AKUPRESURA I AKUPUNKTURA

Akupresura i akupunktura to jak Joga w Indiach. Jest integralną częścią systemu filozoficznego, wg którego we wszechświecie obowiązują prawa rytmicznej przemiany. W Chinach uwzględnia się zasadę sił Yin i Yan. Te przeciwne siły objawiają energię KI ( Czi), ale płynie po określonych drogach zwanych meridianami i zachowując równowagę Yin-Yang czyni go zdrowym.
W ciele człowieka znajduje się 14 kanałów energetycznych tzw. meridiany.
Nie są to struktury anatomiczne takie jak nerwy, czy naczynia krwionośne, ale są subtelnymi ,,przekaźnikami” przepływającej w naszym ciele energii. Istnieje 12 meridianów podwójnych rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach ciała z tymi samymi zestawami punktów i 2 meridiany tj. kanały pojedyncze przebiegające w linii środkowej ciała. Masowanie określonego punktu  pozwala na odblokowanie przepływu energii i ustąpienie danego bólu lub schorzenia, które jest spowodowane stagnacją przepływu energii.  
Akupresurę można stosować przy masażu lub odrębnie, koncentrując się na danym zaburzeniu np: porażenie mózgowe, dolegliwości kobiece, chrypka, katar, kaszel, bóle kolan, rwa kulszowa, bóle stawów i przy  innych jednostkach chorobowych. 
BAŃKI CHIŃSKIE 

Stawia się w ściśle określonych punktach ciała w zależności od schorzenia wykorzystując wiedzę stosowaną w akupunkturze. Zasada działania baniek polega na wywołaniu efektu wsysania, wskutek czego skóra pod bańką jest wciągana do środka. Celem tego procesu jest zainicjowanie silniejszego przepływu krwi i płynów ciała w obszarze, który znajduje się bezpośrednio pod bańką. Proces ten inicjuje oczyszczanie organizmu ze wszystkich toksyn zarówno przyjętych z pokarmem, jak i powstałych w wyniku np wadliwej przemiany materii lub czynników bakteryjnych.

REFLEKSOLOGIA- masaż stop i dłoni
 

To stymulacja określonych rejonów stóp i dłoni w celu przywrócenia równowagi organizmu. Określone rejony na stopach, dłoniach i uszach odpowiadają danym narządom lub układom w organizmie. Odpowiednia stymulacja wzmacnia ich pracę i uwalnia toksyny np. z wątroby, albo wzmacnia prace nerek, jelit, serca, śledziony.

Bardzo pomocny zabieg przy wielu schorzeniach, a zwłaszcza wtedy, gdy masaż ciała nie jest możliwy z określonych powodów. Korzystne działanie uzyskuje się również u małych dzieci lub osób starszych. 




MASAŻ CHIŃSKI / TYBETAŃSKI/ KLASYCZNY/

To kojące i lecznicze zabiegi wpływające na poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego, pozwalające na przywrócenie stanu równowagi Ying i Yang. Stosuje się go gdy np w danym narządzie jest nadmiar energii Yiing lub Yang tzn. w przypadku zarówno chorób nagłych lub przewlekłych. Podczas masażu uwalniane są napięcia, które nasze ciało gromadzi w ciągu życia. Tak więc zabiegi te pomagają zarówno przy neutralizowaniu stanu podenerwowania, jak i apatii i służą do wyregulowania energii w poszczególnych narządach i swobodnym jej przepływie przez meridiany.
To wyśmienita uczta dla psyche, ciała i duszy, gdy jesteśmy często zaabsorbowani codziennymi sprawami. Stosuję również akupresurę, olejki aromatyczne, bańki chińskie. Wykonuję również masaż miodem lub kamieniami. W trakcie masażu dołączane są w razie potrzeby zabiegi medycyny chińskiej jak: akupresura, bańki chińskie, a także elementy kinezjologii.
Podczas masażu pomagam w świadomy sposób uwalniać napięcia i stresy, by każdy mógł doświadczyć rozluźnienia, odprężenia i pełnego miłości kontaktu z samym sobą.


MASAŻ MIODEM
To specjalistyczny masaż w czasie którego uwalniane są najgłębsze blokady umiejscowione w stawach, wynikłe z emocjonalnych trudnych doświadczeń z przeszłości. Masaż ten obejmuje stawy i jednocześnie sferę tzw. ciała emocjonalnego, w którym magazynujemy napięcia np. bólu odrzucenia, rozłąki i inne.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz